Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Garrendo si z Brna přivezlo stříbro

Pěvecký sbor Garrendo Gymnázia a SPŠEI ve Frenštátě pod Radhoštěm letos získal v celostátním kole soutěže Gymnasia Cantant umístění ve stříbrném pásmu. (fotogalerie)
Hodnocená přehlídka gymnaziálních pěveckých sborů se koná každoročně v Brně. Letošního dvaadvacátého ročníku, který se uskutečnil ve dnech 21. až 23. dubna, se účastnilo čtrnáct nejlepších středoškolských sborů z republiky, které v březnu uspěly v regionálních kolech v Brně, Praze a Orlové mezi osmadvaceti přihlášenými konkurenty. Sbor Garrendo do Brna postoupil z Orlové. Celostátní přehlídky Gymnasia Cantant se letos opět účastnil v kategorii A s povinnou skladbou. Mimo umístění ve stříbrném pásmu si z Brna přivezl i titul pátého nejlepšího gymnaziálního sboru roku 2016 v České republice.
Od založení sboru je jeho vedoucí sbormistryně Ivana Klvaňová. „Umístění ve stříbrném pásmu a pomyslná pátá příčka je nádherný výsledek. Nácvik soutěžního repertoáru nás stál mnoho času a úsilí a nebyl jednoduchý, stejně jako regionální kolo soutěže v Orlové. Věřím, že účast na třídenní přehlídce v Brně, kde jsme si mohli poslechnout výkony sborů z různých koutů republiky a kde měli sboristé také možnost stmelit se a seznámit se s vrstevníky, kteří mají podobné pěvecké zájmy, bude pro mnohé z nich nejen příjemným zážitkem, ale také motivací pro další činnost,“ zhodnotila sbormistryně Ivana Klvaňová.
Současným dirigentem sboru je také Jakub Gabriel Rajnoch. Ten zmínil, že sbor od březnového regionálního kola udělal velký technický pokrok v provedení skladeb. „Jsem rád za to, že sbor funguje jako jeden tým a že se nám i po trošku vratkém úspěchu z Orlové podařilo vybojovat v republikovém kole stříbro. Z úspěchu máme velkou radost,“ sdělil Jakub Gabriel Rajnoch.
Pěvecký sbor Garrendo se republikové soutěže Gymnasia Cantant účastní pravidelně od roku 2009 a zatím pokaždé slavil úspěch. I přes generační obměnu zpěváků a zpěvaček se v celostátním srovnání stále drží na vrcholu a úspěšně reprezentuje nejen svou školu, ale také město Frenštát pod Radhoštěm.

Aneta Přadková