Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Přednášky na téma Finanční trh a jeho produkty

Ve dnech 27., 28. dubna a 5. května 2016 jsme se zúčastnili přednášek Ing. Pavla Reicha na téma Finanční trhy a jeho produkty, který pracuje jako programový a projektový manažer. Tyto dny Ing. Reich přednášel ve třídách T3A, E3A a E3B v hodinách Ekonomiky. Pokusím se Vám alespoň stručně říci, co bylo náplní těchto přednášek. 

První část byla zaměřena na bankovní systém, tvorbu ceny, platební styky a platební karty. Existuje dvoustupňová struktura bank – centrální banka (ČNB), která dohlíží na ostatní banky, spolupracuje s Evropskou centrální bankou a určuje, kolik peněz se vydá do oběhu a univerzální banky, které nemají takřka žádná omezení. Disponují sítí poboček a jsou určené lidem a firmám. Platební karty jsou debetní a kreditní, přičemž si spousta lidí myslí a také to mylně tvrdí, že mají kreditní kartu, která je vlastně půjčkou. Debetní karta je vázána na váš účet a na vaše peníze. 

Ve druhé části jsme si řekli něco o vkladech, úvěrech, úrocích a inflaci. Seznámili jsme se s pojmy, jako jsou termínované vklady (dlouhodobé), neterminované vklady (běžný účet), kontokorentní úvěr (běžný účet do minusu), revolvingový úvěr (ručení zbožím), kreditní úvěr, hypoteční úvěr, účelový úvěr, prodej na splátky a stavební spoření. 

V poslední části jsme si přiblížili konkrétní produkty jednotlivých bank. Penzijní fondy a připojištění, které jsou zdrojem dlouhých peněz, jsou daňově odpočitatelné a přispívá na ně stát. Dále jsme se bavili o stavebních spořitelnách, což jsou banky, jejichž produktem je pouze stavební spoření, na které opět přispívá stát. Jakmile skončí toto spoření, tak má účastník nárok na hypotéku s lepšími podmínkami. Zajímavým produktem je leasing, který je forma úroku financována cizím kapitálem a na rozdíl od běžného úroku je vyřízení okamžité, protože ručíte spláceným zbožím (nejčastěji autem)

Každý den jsme jistě slyšeli něco, co jsme už znali, ale určitě jsme se daleko více věcí naučili a myslím si, že drtivé většině studentů se do podvědomí dostalo hodně informací o finančním trhu a věřím, že tyto informace zúročíme ve svém životě při řešení různých finančních situací. Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat Ing. Pavlu Reichovi i Ing. Jarmile Samiecové za zorganizování zajímavých a užitečných přednášek.

Štěpán Chvatík student T3A